• گرگان، خیابان ولیعصر، عدالت ۲۲، ساختمان سرو

TCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است، که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر “A stethoscope for Brain” به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود.

اساس کار سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TCD) متفاوت با بقیه انواع سونوگرافی هاست و به این صورت است که امواج اولتراسونیک توسط دستگاه TCD از طریق یک پروب کوچک روی جمجمه بیمار گذاشته میشود و امواج به رگهای خونی مغز میرسد و برای سهولت انتقال امواج اولتراسونیک روی پروب مقداری ژل گذاشته میشود که قابل حل در آب بوده و براحتی از روی سر بیمار پاک میشود.این امواج پس از برخورد با شریانهای خونی بر اساس میزان و سرعت جریان خون توسط دستگاه TCD به صورت تصویر و صدا برگردانده میشود و روی مانیتور دستگاه سونوگرافی داپلر مشخص میشوند.

متخصص مغز و اعصاب خوب با توجه به شکل موج و صدایی که از دستگاه سونوگرافی داپلر به گوش میرسد را تفسیر میکند و بر اساس آن میزان خونرسانی مغز و تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز تشخیص داده میشود.

سونوگرافی داپلر بهترین روش بررسی عروق است چرا که مزیت اصلی TCD (سونوگرافی داپلر) نسبت به سایر روشهای بررسی عروق مغز غیر تهاجمی بودن آن است و بر خلاف روشهای دیگر مثل آنژیوگرافی و سیتی آنژیوگرافی مغز نیاز به تزریق ماده حاجب ندارد.
همچنین در سونوگرافی داپلر (TCD) هیچ اشعه ای به بیمار داده نمیشود و بنابراین انجام سونوگرافی داپلر نزد یک متخصص مغز و اعصاب خوب کاملا بی خطر است.

 

سونوگرافی داپلر عروق مغز و گردن در یک بیمار مبتلا به سکته مغزی

 

سونوگرافی داپلر کرانیال (TCD) در چه مواردی انجام میشود ؟

بر اساس نظریه آکادمی نورولوژی آمریکا انجام سونوگرافی داپلر در موارد زیر توصیه میشود:

۱- برای بررسی اختلالات عروقی مغز مثل تنگی یا گرفتگی رگهای مغز و کاروتید در افرادی که سابقه سکته مغزی و حوادث عروقی مغز داشته اند و یا در معرض خطر آن هستند مثل افراد مبتلا به دیابت فشار خون بالا، چاقی و چربی خون بالا سونوگرافی داپلر گزینه خوبی میباشد.

۲- بررسی علت سرگیجه بخصوص در افراد مسنی که ممکن است سرگیجه ناشی از نارسایی خونرسانی مغز باشد.

۳- در بچه هایی که کم خونی سلول داسی شکل دارند جهت ارزیابی جریان خون مغز و کاهش ریسک سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغز، سونوگرافی داپلر نقش بسزایی دارد.

۴- در کسانی که دچار خونریزیهای آراکوئید مغزی شده اند جهت ارزیابی اسپاسم عروق مغز از سونوگرافی داپلر استفاده میشود.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی داپلر مغز :

برای انجام TCD نیاز به آمادگی خاصی نیست و فقط توصیه میشود ۲ ساعت قبل از انجام سونوگرافی داپلر از مصرف مواد حاوی نیکوتین مثل سیگار و قلیان خودداری شود، چون ممکن است باعث انقباض عروق خونی شود و نتایج غیر مطلوبی نشان دهد.
برای انجام سونوگرافی داپلر مغز بیمار باید به پشت دراز بکشد و یا روی صندلی نشسته باشد و در تمام مدتانجام سونوگرافی داپلر باید آرام باشد و صحبت نکند.
مدت زمان انجام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال و کاروتید حدود ۲۰ دقیقه است.
متخصص مغز و اعصاب خوب با آنالیز و تفسیر اطلاعات بدست آمده از سونوگرافی داپلر در صورت وجود سفتی یا تنگی رگها بهترین اقدامات پیشگیری کننده از سکته مغزی را شروع کند.چرا که درمان رگها بعد از سکته مغزی بسیار سخت است و در بسیاری موارد غیر قابل ترمیم و درمان میباشند و از این جهت سونوگرافی داپلر مغز در پیشگیری از سکته مغزی بسیار موثر است.

No votes yet.
Please wait...
با ما در تماس باشید
ورود به تلگرام

omg